Ovzdušie a atmosféra má nemalý vplyv na život a jeho kvalitu. Zvýšený smog, či častice peľu môžu alergikom spraviť z pekného dňa malú nočnú moru. Ale nesmieme zabúdať ani na elektosmog, ktorý prináša moderná doba.
Naše okolie obsahuje veľké množstvo elektromagnetických žiarení rôznych vlnových dĺžok. V minulosti išlo predovšetkým o vyžarovanie slnečnej energie a kozmického žiarenia. Nuž doba elektrotechniky priniesla aj nový fenomén, ktorý sa označuje pojmom elektrosmog. Elektrická energia prúdiaca vodičmi vyžaruje elektromagnetické žiarenia, satelity, mobilné telefóny, rádia, vysielanie televízie, počítačové bezdrôtové siete, všetko je zdrojom elektromagnetických žiarení.
Dá sa povedať, že sme kompletne zahltení žiareniami a nikto ešte nevie vopred povedať, ako sa to do budúcnosti prejaví na ľudoch. Isté náznaky sú, ľudia citlivejší napríklad horšie znášajú vyžarovanie bezdrôtových počítačových sietí, či bezdrôtových kamier a zabezpečovacích zariadení. Vzniká u nich bolesť hlavy, či vnútorný nepokoj. Intenzita elektrosmogu sa mení počas dňa a samozrejme záleží aj od lokality a tienenia objektu v ktorom sa jedinec nachádza.
Aj stav ovzdušia má vplyv na každého jedinca. Stačí sa napríklad len pozrieť na model staršieho modelu určenia záťažového stupňa Českého hydrometeorologického ústavu označeného ako BMP IIIc. Nájdeme tam faktor pre výpočet s nasledovným textom: „vysoká pravdepodobnosť prekročenia limitnej 24 hodinovej koncentrácie SO2 350 μg.m-3 aspoň na troch monitoroch v danej oblasti a neklesajúci trend, alebo ďalšie trvanie prekročenej situácie“.
To značí, že na biologický život pôsobí množstvo faktorov a medzi ne patrí aj stav ovzdušia. To zahŕňa aj napríklad plyny ako ozón, či oxid uhličitý. Samozrejme v atmosfére (ovzduší) je veľký počet plynov, či častíc, ktoré sa považujú za smog. Na ľudský organizmus pôsobí nie len určitá koncentrácia plynov, ale výrazne pôsobia aj častice peľu, a to hlavne na ľudí, ktorí trpia alergiami.
Moderná doba plná civilizačných ochorení priniesla aj zvýšený počet ľudí trpiacich všetkými možnými druhmi alergie, takže už sa nedá tento faktor naďalej podceňovať a je ho potrebné zahrnúť aj do výpočtových modelov záťažového stupňa, či do biopredpovede. Preto okrem pôsobenia elektrosmogu náš predpovedný model biohoroskopu zahŕňa aj limitné hodnoty plynov a peľových častíc v ovzduší.